AMELİYATSIZ ESTETİK

Botulinum Toksin (Botoks) Uygulaması

slides6

Botulinum toksin (botoks) bir bakteri tarafından üretilen ve kasların kasılmasını engelleyen bir maddedir. Özellikle göz ve dudak çevresi, alın gibi bölgelerin bir kısmında veya tümünde kırışıklıkların olması durumunda bu bölgedeki kaslara uygulanarak kıışıklıkların giderilmesinde sıklıkla kullanılır. Yine özellikle aşırı terlemesi olanlarda koltukaltında terlemeyi azaltmak için de kullanılmaktadır.

Yüz bölgesinde kullanımında kırışıklıkların derinlikleri, uzun süredir olup olmadığı gibi pek çok faktöre bağlı olarak genellikle 4-6 ay arasında kırışıklıkları yok eder. Uygulama sırasında kullanılan iğne çapları çok küçük olduğu için iğneyle ilgili herhangi bir iz kalmaz ancak ilk uygulama sonrası 1-2 saat arasında geçici kızarıklık olabilir. Uygulama sonrasında etkisi 3. günden itibaren oturmaya başlar.

Kasların kasılmasını engellediği için uygun olmayan ellerde yapılan bu tür bir uygulama sonrasında geçici de olsa göz kapağı düşüklüğü, yüzde asimetri gibi bulgular gelişebilir, bu nedenle botulinum toksin uygulamasının Estetik Cerrahi Uzmanı tarafından yapılması çok önemlidir.

Kırışıklıkları oldukça derin ve uzun senelerdir bulunan kişilerde tek başına botulinum toksin uygulaması yeterli olmayabilir, bu durumda dolgu uygulaması da eklenerek sonuç alınabilir. Cilt fazlalığı da olması halinde yüz germe, boyun germe gibi cerrahi seçeneklere başvurmak gerekebilir.

Dolgu Uygulaması

img-8

Dolgu uygulaması, tıbbi olarak hazırlanmış dolgu maddelerinin cilt altına uygulanması işlemidir. Özellikle bölgesel olarak çukur oluşturacak şekilde cilt altı dokunun azaldığı bölgelere uygulanır. Yoğun olarak kullanıldığı bölgeler göz çevresi ve dudaklardır. Derin kırışıklıkların olduğu bölgelerde botoksla beraber de uygulanır. 

Dolgu olarak kullanılan malzeme vücutla uyumlu hale getirilmiş ve normalde vücudumuzda da bulunan hyalüronik asit isimli maddedir. Normalde kıkırdak ve eklem içi sıvıda bulunan bu madde standardize edilmiş halde çeşitli firmalar tarafından piyasaya sunulmaktadır. Son dönemde piyasada giderek artan miktarda markası bilinmeyen dolgu uygulaması nedeniyle gelişen alerjik reaksiyonlar görmekteyim, bu tür uygulamaların telafisinin oldukça zor olduğunu belirtmeliyim. Bu tür alerjik reaksiyonlar ve yan etkileri görmemek için bilinen markalı ve sağlık bakanlığı onaylı dolgular dışında malzeme kullanmamaktayım. 

Uygulanan bölgeye ve dolguya göre (dudak, göz çevresi ve diğer bölgelere uygulanan dolgu malzemeleri farklı olduğu için) dolgu uygulaması 12-18 ay arasında kalıcılık göstermekte, bu süre sonrasında ek uygulama gerektirmektedir.