GÖĞÜS ESTETİĞİ

slides3

Göğüs Estetiği

Estetik meme ameliyatları günümüzde burun estetiğiyle beraber en sık yapılan ameliyatlardır. Emzirme, aşırı kilo alımı sonrası veya doğuştan küçük, şekil olarak tatmin edici olmayan memelerin büyütülmesi, küçülmesi, dikleştirilmesi, asimetrilerinin düzeltilmesi, toparlanması mümkündür.

Meme Büyütme

Kas zarı altına, üstüne ve kasın altına uygulanmış protezler

 • Meme dokusu gelişmemiş, doğum sonrası sarkmış veya asimetrik olan hastalarda büyütme, dikleştirme, asimetri düzeltilmesi ve memenin estetik olarak ideal görüntüsüne kavuşturulmasıdır. Meme büyütmede kullanılan protez/implant vücutla uyumlu genel olarak tıbbi silikon içerikli bir malzemedir.
augmentation
 • Ameliyat öncesi değerlendirmede 40 yaşın altında meme ultrasonu, 40 yaşın üzerinde ise meme ultrasonu ve mamografi tetkikleri çekilerek memenin tıbben sağlıklı olduğu görüldükten sonra ameliyat yapılmaktadır. Bu aşamada memede operasyonu engelleyecek bir durumla karşılaşılması durumunda hasta meme cerrahisi konusunda bir genel cerrahla beraber değerlendirilerek karar verilir.
 • Ameliyat öncesi tetkiklerin ardından hastayla beraber istenilen meme bedeni, protez tipi, protezin yerleşim yeri kararı alınır.
 • Meme protezleri yerleşim yeri itibarı ile memenin hemen altında bulunan pektoral kasın altına, bu kası kaplayan zarın altına veya üstüne yerleştirilebilir. Doğal görünümün daha ön planda olduğu günümüzde protezin fark edilmesi genellikle istenmediği için özellikle meme dokusu yok denecek kadar az olan hastalarda kas altına yerleşim daha iyi sonuçlar vermektedir. 
 • Meme protezleri anatomik (damla) ve yuvarlak olarak iki şekilde sunulmaktadır. Damla protezler son yıllarda daha sıklıkla kullanılsa da dönme riski ve ikincil düzeltme riski taşımaktadır ancak dekoltede doğala yakın görünüm sağlarlar. Yuvarlak protezler ise dönme riski taşımaz ancak dekolte daha dolgun olarak görünür.
 • Ameliyat kesisi meme başı, meme altı oluk, koltukaltı kıl çizgisinden yapılmaktadır. 
 • Gerek kullanılan protez, gerek kesi yeri, gerekse de protezin yerleşim yeri hastanın beklentilerine uygun olarak ameliyat öncesi değerlendirmede hastayla beraber planlanır.
 • Ameliyat genel anesteziyle yapılmakta, yaklaşık 1-1,5 saat kadar sürmektedir. 
 • Ameliyat sonrası 6. saatte taburcu edilmek mümkündür ancak çoğunlukla hastanın isteğine bağlı olarak ameliyat günü yatış tercih edilir.
 • Taburcu olduktan sonra ağızdan antibiyotik ve ağrı kesici tedavisine 5-7 gün devam edilir.
 • Ameliyat sonrası ilk 3 ay ödem nedeniyle memeler daha dolgun görünür, memenin beklenen şekline kavuşması ödemin azalması ve yerçekiminin etkisiyle 6 ayı bulmaktadır.
 • Ameliyattan sonra 6-8 hafta arasında özel sütyen kullanımı gerekir. 
 • Ameliyattan 2 gün sonra işe başlanabilir ancak hastanın kendini rahat hissedebileceği süre çoğunlukla 5-7 gün arasında değişmektedir.
 • Meme büyütme ve emzirme arasında bir problem bulunmamaktadır ve kullanılan protez emzirmeye engel değildir. Protezin yerleşim yeri ve yapılan kesinin meme dokusuna direkt etkisi olmaması nedeniyle emzirmeyle ilgili herhangi bir problem bulunmamaktadır.

Meme Küçültme

Kesi Tipleri

kesi-tipleri
 • Çoğunlukla aşırı kilo alımı, emzirme gibi dönemlerin sonrasında veya doğuştan büyük olan memelerin ameliyatla ideal görünüme kavuşturulmasıdır. Meme küçültme ameliyatı sadece görüntünün düzeltilmesini değil ağırlığın da azalması nedeniyle boyun, sırt ve bel ağrılarının da azaltılmasını sağlar. Yine aşırı sarkmış memelerde mantar gibi hijyenik problemlerin de çözülmesine yardımcı olur.
 • Ameliyat öncesinde büyütme operasyonlarında olduğu gibi 40 yaşın altında meme ultrasonu, 40 yaşın üzerindeki kadınlarda ise meme ultrasonu ve mamografi tetkikleri yapılır. 
 • Ameliyat teknikleri farklı olsa da genel olarak beklenen görünüm aynıdır. Yapılan kesi meme başı ve çevresini de içerecek şekilde yuvarlak ve altına uzanan bir çizgi şeklinde tenis raketine benzemektedir, bu kesi sütyen veya bikinin içinde kalır. Meme dokusu aşırı sarkmış ve çok büyük kişilerde meme katlantısının altında yatay bir çizgi olarak da uzanan  (Ters T şeklinde) kesi yapılabilir. Bu kesi de sütyen ve bikini içerisinde kalmaktadır. Koltukaltına kadar büyümüş olan aksesuar meme dokusu ve koltukaltı yağ doku fazlalığı olan kişilerde ise bu kesi koltukaltına kadar uzatılarak koltukaltındaki görünümün düzeltilmesi de mümkündür. Ameliyat öncesi aşamada yapılacak olan tekniğe hastayla beraber karar verilir.
 • Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 2 saat kadar sürmektedir.
 • Ameliyatta her iki memeye de sıvı birikimini önlemek için birer tane vakumlu tüp (dren) yerleştirilir. Drenler ameliyattan sonraki gün çekilir ve hasta birinci gün taburcu edilir.
 • Taburcu edildikten sonra 5-7 gün arasında ağızdan antibiyotik ve ağrı kesici tedavisine devam edilir.
 • Ameliyat sonrasında 6-8 hafta özel sütyen kullanımı gereklidir. 
 • Meme küçültme ameliyatı meme gelişiminin tamamlandığı yaşların (18-20 yaş aralığı) ardından yapılabilir. Doğum yapmayı düşünmeyen yaş grubunda herhangi bir probleme yol açmasa da özellikle doğum yapmamış genç hasta grubunda en çok "emzirmeyle ilgili problem yaşar mıyım ?" sorusu akla gelmektedir. Meme küçültme ameliyatında meme dokusu çıkarıldığı için meme başından daha kalın, göğüs kafesinize kadar uzanan meme dokusu içerisinde ise daha incelerek sonlanan süt kanalları bulunur. Ameliyatta meme başı ve süt kanallarının kısmen korunması mümkündür ve özellikle genç hastalarda buna daha çok dikkat edilir, yine de çok büyük memelerde süt kanallarının zarar görme olasılığı artmaktadır. Genel olarak meme küçültme ameliyatı sonrasında emzirmek mümkünse de emzirememe riski her zaman vardır. Ancak genç yaşta özellikle çok büyük memeleri bulunan hastalarda boyun ağrısı, sosyal baskı hissetme, mantar gibi hijyenik problemler nedeniyle ameliyat bir tercih nedenidir ve bütün bu olasılıklar ameliyat öncesi görüşmede mutlaka hastayla paylaşılır.