Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Dolgu Uygulaması

Dolgu Uygulaması

Dolgu uygulaması, tıbbi olarak hazırlanmış dolgu maddelerinin cilt altına uygulanması işlemidir. Özellikle bölgesel olarak çukur oluşturacak şekilde cilt altı dokunun azaldığı bölgelere uygulanır. Yoğun olarak kullanıldığı bölgeler göz çevresi ve dudaklardır. Derin kırışıklıkların olduğu bölgelerde botoksla beraber de uygulanır.

Dolgu olarak kullanılan malzeme vücutla uyumlu hale getirilmiş ve normalde vücudumuzda da bulunan hyalüronik asit isimli maddedir. Normalde kıkırdak ve eklem içi sıvıda bulunan bu madde standardize edilmiş halde çeşitli firmalar tarafından piyasaya sunulmaktadır. Son dönemde piyasada giderek artan miktarda markası bilinmeyen dolgu uygulaması nedeniyle gelişen alerjik reaksiyonlar görmekteyim, bu tür uygulamaların telafisinin oldukça zor olduğunu belirtmeliyim. Bu tür alerjik reaksiyonlar ve yan etkileri görmemek için bilinen markalı ve sağlık bakanlığı onaylı dolgular dışında malzeme kullanmamaktayım.

Uygulanan bölgeye ve dolguya göre (dudak, göz çevresi ve diğer bölgelere uygulanan dolgu malzemeleri farklı olduğu için) dolgu uygulaması 12-18 ay arasında kalıcılık göstermekte, bu süre sonrasında ek uygulama gerektirmektedir.