Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Büyütme

Meme dokusu gelişmemiş, doğum sonrası sarkmış veya asimetrik olan hastalarda büyütme, dikleştirme, asimetri düzeltilmesi ve memenin estetik olarak ideal görüntüsüne kavuşturulmasıdır. Meme büyütmede kullanılan protez/implant vücutla uyumlu genel olarak tıbbi silikon içerikli bir malzemedir.

Ameliyat öncesi değerlendirmede 40 yaşın altında meme ultrasonu, 40 yaşın üzerinde ise meme ultrasonu ve mamografi tetkikleri çekilerek memenin tıbben sağlıklı olduğu görüldükten sonra ameliyat yapılmaktadır. Bu aşamada memede operasyonu engelleyecek bir durumla karşılaşılması durumunda hasta meme cerrahisi konusunda bir genel cerrahla beraber değerlendirilerek karar verilir.

Ameliyat öncesi tetkiklerin ardından hastayla beraber istenilen meme bedeni, protez tipi, protezin yerleşim yeri kararı alınır.

Meme protezleri yerleşim yeri itibarı ile memenin hemen altında bulunan pektoral kasın altına, bu kası kaplayan zarın altına veya üstüne yerleştirilebilir. Doğal görünümün daha ön planda olduğu günümüzde protezin fark edilmesi genellikle istenmediği için özellikle meme dokusu yok denecek kadar az olan hastalarda kas altına yerleşim daha iyi sonuçlar vermektedir.

Meme protezleri anatomik (damla) ve yuvarlak olarak iki şekilde sunulmaktadır. Damla protezler son yıllarda daha sıklıkla kullanılsa da dönme riski ve ikincil düzeltme riski taşımaktadır ancak dekoltede doğala yakın görünüm sağlarlar. Yuvarlak protezler ise dönme riski taşımaz ancak dekolte daha dolgun olarak görünür.

Ameliyat kesisi meme başı, meme altı oluk, koltukaltı kıl çizgisinden yapılmaktadır.

Gerek kullanılan protez, gerek kesi yeri, gerekse de protezin yerleşim yeri hastanın beklentilerine uygun olarak ameliyat öncesi değerlendirmede hastayla beraber planlanır.

Ameliyat genel anesteziyle yapılmakta, yaklaşık 1-1,5 saat kadar sürmektedir.

Ameliyat sonrası 6. saatte taburcu edilmek mümkündür ancak çoğunlukla hastanın isteğine bağlı olarak ameliyat günü yatış tercih edilir.

Taburcu olduktan sonra ağızdan antibiyotik ve ağrı kesici tedavisine 5-7 gün devam edilir.

Ameliyat sonrası ilk 3 ay ödem nedeniyle memeler daha dolgun görünür, memenin beklenen şekline kavuşması ödemin azalması ve yerçekiminin etkisiyle 6 ayı bulmaktadır.

Ameliyattan sonra 6-8 hafta arasında özel sütyen kullanımı gerekir.

Ameliyattan 2 gün sonra işe başlanabilir ancak hastanın kendini rahat hissedebileceği süre çoğunlukla 5-7 gün arasında değişmektedir.

Meme büyütme ve emzirme arasında bir problem bulunmamaktadır ve kullanılan protez emzirmeye engel değildir. Protezin yerleşim yeri ve yapılan kesinin meme dokusuna direkt etkisi olmaması nedeniyle emzirmeyle ilgili herhangi bir problem bulunmamaktadır.