Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Küçültme

Çoğunlukla aşırı kilo alımı, emzirme gibi dönemlerin sonrasında veya doğuştan büyük olan memelerin ameliyatla ideal görünüme kavuşturulmasıdır. Meme küçültme ameliyatı sadece görüntünün düzeltilmesini değil ağırlığın da azalması nedeniyle boyun, sırt ve bel ağrılarının da azaltılmasını sağlar. Yine aşırı sarkmış memelerde mantar gibi hijyenik problemlerin de çözülmesine yardımcı olur.

Ameliyat öncesinde büyütme operasyonlarında olduğu gibi 40 yaşın altında meme ultrasonu, 40 yaşın üzerindeki kadınlarda ise meme ultrasonu ve mamografi tetkikleri yapılır.

Ameliyat teknikleri farklı olsa da genel olarak beklenen görünüm aynıdır. Yapılan kesi meme başı ve çevresini de içerecek şekilde yuvarlak ve altına uzanan bir çizgi şeklinde tenis raketine benzemektedir, bu kesi sütyen veya bikinin içinde kalır. Meme dokusu aşırı sarkmış ve çok büyük kişilerde meme katlantısının altında yatay bir çizgi olarak da uzanan  (Ters T şeklinde) kesi yapılabilir. Bu kesi de sütyen ve bikini içerisinde kalmaktadır. Koltukaltına kadar büyümüş olan aksesuar meme dokusu ve koltukaltı yağ doku fazlalığı olan kişilerde ise bu kesi koltukaltına kadar uzatılarak koltukaltındaki görünümün düzeltilmesi de mümkündür. Ameliyat öncesi aşamada yapılacak olan tekniğe hastayla beraber karar verilir.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 2 saat kadar sürmektedir.

Ameliyatta her iki memeye de sıvı birikimini önlemek için birer tane vakumlu tüp (dren) yerleştirilir. Drenler ameliyattan sonraki gün çekilir ve hasta birinci gün taburcu edilir.

Taburcu edildikten sonra 5-7 gün arasında ağızdan antibiyotik ve ağrı kesici tedavisine devam edilir.

Ameliyat sonrasında 6-8 hafta özel sütyen kullanımı gereklidir.

Meme küçültme ameliyatı meme gelişiminin tamamlandığı yaşların (18-20 yaş aralığı) ardından yapılabilir. Doğum yapmayı düşünmeyen yaş grubunda herhangi bir probleme yol açmasa da özellikle doğum yapmamış genç hasta grubunda en çok “emzirmeyle ilgili problem yaşar mıyım ?” sorusu akla gelmektedir. Meme küçültme ameliyatında meme dokusu çıkarıldığı için meme başından daha kalın, göğüs kafesinize kadar uzanan meme dokusu içerisinde ise daha incelerek sonlanan süt kanalları bulunur. Ameliyatta meme başı ve süt kanallarının kısmen korunması mümkündür ve özellikle genç hastalarda buna daha çok dikkat edilir, yine de çok büyük memelerde süt kanallarının zarar görme olasılığı artmaktadır. Genel olarak meme küçültme ameliyatı sonrasında emzirmek mümkünse de emzirememe riski her zaman vardır. Ancak genç yaşta özellikle çok büyük memeleri bulunan hastalarda boyun ağrısı, sosyal baskı hissetme, mantar gibi hijyenik problemler nedeniyle ameliyat bir tercih nedenidir ve bütün bu olasılıklar ameliyat öncesi görüşmede mutlaka hastayla paylaşılır.