Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği – Blefaroplasti

Göz çevresindeki sarkık, fazlalık veya torbalar oluşturan, deri ve deri altı dokusunun kısmen çıkartılması, kısmen de onarılmasını içeren ameliyatların ortak adıdır. Göz kapağı estetiği, blefaroplasti olarak adlandırılsa da çoğunlukla sadece göz kapağına değil, kazayağı gibi göz çevresi kırışıklıklarında yüze de müdahale edilir. Yine düşük kaşlar veya yanakların olması durumunda göz kapağı haricinde bu bölgelere de müdahalede bulunulur.

Ameliyat Öncesi

Her estetik müdahalede olduğu gibi göz kapağı estetiğinde de ameliyat öncesinde hasta görüşmesi çok önemlidir. Göz kapağı estetiğinde başta da belirttiğim gibi çoğunlukla birlikte olan diğer problemlere de müdahale edilir, bu nedenle hastanın beklentisi çok önemlidir. Düşük kaşları olan bir hastada üst göz kapağı, düşük yanağı olan birinde ise alt göz kapağı estetiği tek başına değerlendirilmemelidir.

Göz kapağı estetiğinde belli bir yaş sınırlaması yoktur ancak göz kapaklarındaki deformiteler çoğunlukla otuzlu yaşlardan itibaren başladığı için ameliyat tercihi de bu yaşlarda başlamaktadır.

Ameliyat

Ameliyat çoğunlukla lokal anestezi ve sedasyon (damardan sakinleştirici ilaç verilmesi) altında yapılır ancak genel anestezi de tercih edilebilir. Sadece üst göz kapaklarına müdahale edilebileceği gibi hem üst hem de alt göz kapaklarına da müdahale edilebilir. Göz kapaklarına yapılan kesiler çoğunlukla doğal kıvrımlara denk getirilir. Ameliyat hastanın isteklerine göre şekillendirildiği için standart bir ameliyat tekniği yoktur, alt göz kapağına müdahale edilen hastalarda çoğunlukla yanaklara da müdahale edilir, bu durum ameliyat öncesi planlamanın önemini bir kere daha hatırlatmaktadır. Yapılacak işlemin miktarına göre ameliyat 30 dk ile 2 saat arasında sürebilir.

Özellikle alt göz kapağı ameliyatıyla ilgili bilinmesi gereken, düşük yanak veya yeterince sıkı olmayan cilt profili bulunan hastalarda ameliyat esnasında orta yüz bölgesine veya yanaklara müdahale edilmezse göz kapağı alt ve dışarıya sarkabilir. Ektropion olarak adlandırılan bu durum nedeniyle, alt göz kapağı estetiği deneyimli bir Estetik Cerrahi Uzmanı tarafından yapılmalıdır. Son dönemde üzülerek Estetik Cerrahi Uzmanı harici ellerde yapılan ameliyatlar nedeniyle bu durumla başvuran hastalarım artıyor. Özellikle ilk ameliyatta yapılmış olan eksik müdahaleler nedeniyle ikinci ameliyatlarını yaptığım hastalarda yüz güldürücü sonuçlar almanın zor olduğunu belirtmeliyim.

Ameliyat Sonrası

Göz kapaklarında ödem gelişimini engellemek için soğuk uygulama ve yüksekte yatma gereklidir. Hasta 6-8 saat sonra ağrı kesici ve antibiyotik tedavisiyle taburcu edilebilir. Ödem etkisiyle gözlerde hafif açıklık olabilir, bu durum ödemin gerilemesiyle düzelir. Dikişler 5-7 gün arasında alınır. Ödemin gerilemesi 3-4 haftayı bulabilir. Ameliyat izi ilk haftalarda bir miktar pembe olarak kalacağı için makyajla rahatlıkla gizlenebilir ve birkaç hafta sonra vücudun rengini alır.