Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Botulinum Toksin

Botulinum Toksin (Botoks) Uygulaması

Botulinum toksin (botoks) bir bakteri tarafından üretilen ve kasların kasılmasını engelleyen bir maddedir. Özellikle göz ve dudak çevresi, alın gibi bölgelerin bir kısmında veya tümünde kırışıklıkların olması durumunda bu bölgedeki kaslara uygulanarak kıışıklıkların giderilmesinde sıklıkla kullanılır. Yine özellikle aşırı terlemesi olanlarda koltukaltında terlemeyi azaltmak için de kullanılmaktadır.

Yüz bölgesinde kullanımında kırışıklıkların derinlikleri, uzun süredir olup olmadığı gibi pek çok faktöre bağlı olarak genellikle 4-6 ay arasında kırışıklıkları yok eder. Uygulama sırasında kullanılan iğne çapları çok küçük olduğu için iğneyle ilgili herhangi bir iz kalmaz ancak ilk uygulama sonrası 1-2 saat arasında geçici kızarıklık olabilir. Uygulama sonrasında etkisi 3. günden itibaren oturmaya başlar.

Kasların kasılmasını engellediği için uygun olmayan ellerde yapılan bu tür bir uygulama sonrasında geçici de olsa göz kapağı düşüklüğü, yüzde asimetri gibi bulgular gelişebilir, bu nedenle botulinum toksin uygulamasının Estetik Cerrahi Uzmanı tarafından yapılması çok önemlidir.

Kırışıklıkları oldukça derin ve uzun senelerdir bulunan kişilerde tek başına botulinum toksin uygulaması yeterli olmayabilir, bu durumda dolgu uygulaması da eklenerek sonuç alınabilir. Cilt fazlalığı da olması halinde yüz germe, boyun germe gibi cerrahi seçeneklere başvurmak gerekebilir.