Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Abdominoplasti (Karın Germe)

Vücutta kilo fazlalığı ve sonrasında kilo verme, doğumlar ve hamilelik gibi nedenlerle karın bölgesi değişmektedir. Karın cildinde çatlaklar oluşması, deri kalitesinin bozulması ve sarkması, yağ birikimlerini görülmesi ve özellikle de karın duvarı kaslarının gevşemiş olması çeşitli düzeltmeler yapılmasını gerektirir.

Abdominoplasti (karın germe ameliyatı) karın bölgesinde mevcut fazla yağ ve sarkık haldeki cildin alındığı ve karın kaslarının orta hat üzerinde gerilerek sağlamlaştırıldığı bir operasyondur. Kilo verme amacıyla yapılan bir işlem değildir bu nedenle çok kilolu kişilerin ameliyattan önce kaybedebilecekleri miktarda kilo vermeleri önemlidir. Ameliyatla görünüm net bir şekilde düzelmekte, gevşemiş olan karın duvarı da eski sağlamlığına yakın bir hale gelmektedir. Ameliyat tekniği her abdominoplasti tekniğinde aynı değildir, size uygun olan ameliyat tekniği operasyon öncesinde muayeneyle değerlendirilerek sizinle paylaşılarak beraber karar verilir.

Ameliyat Teknikleri

Görüşme sonrasında yaptığımız ilk değerlendirmede ameliyat tekniği beraber belirlenir.

 • Liposuction (vakumla yağ emme) :Cilt fazlalığı veya sarkması olmadan bölgesel yağlanma artışı varsa sadece liposuction yapılması çoğu zaman yeterlidir.
 • Mini Abdominoplasti :Cilt sarkması az olan kişiler için uygun bir tekniktir, göbek deliğinin yerinin değiştirilmesini gerektirmez.
 • Abdominoplasti :Cilt sarkması fazla olan kişiler için uygundur. Göbek deliği korunur, çoğu zaman karın duvarı gevşekliği nedeniyle karın duvarı kasları da ameliyatta onarılır.
 • Abdominoplasti ve liposuction :Cilt sarkması fazla olan ve üst karın bölgesinde de yağlanma artışı olan kişiler için uygundur. Çoğu zaman sadece abdominoplasti yeterli olmadığı için bu teknik uygulanır.

Ameliyat

 • Ameliyat genel anestezi altında yapılır, yaklaşık olarak 2-2,5 saat arasında sürmektedir. Sezaryen kesisi bulunan hastalarda genellikle bu iz yanlara doğru uzatılır. Sezaryen kesisi bulunmayan hastalarda her iki kalça kemiğinin arasında uzanan bir kesiyle ameliyat yapılır. Bu kesi mayo veya bikini içine gizlenebilen bir hat şeklindedir. Göbek için de hemen göbek çevresinde yuvarlak ve genellikle göbeğin iç hattına gizelenen ikinci bir kesi yapılır.
 • Çıkarılan bölgenin altında sıvı ve serum birikmesini engellemek için 2 adet dren (vakumla çalışan küçük tüpler) yerleştirilir. Drenler içeride herhangi bir sıvının gelmemesi durumuna göre operasyondan sonra 1-3 gün arasında çekilir.
 • Ameliyat bitip uyandırma işlemi başlamadan önce 4-6 hafta arasında giyilmesi gereken abdominoplasti korsesi hastaya giydirilir ve hasta uyandırılarak yatağına korseyi giymiş olarak alınır.
 • Yatış süresi 1-3 gün arasında değişmektedir.

 

Ameliyat Sonrası

 • Yatış süresi çoğunlukla 1-3 gün arasındadır. Ameliyat sonrası ağrı her hastada farklı olmakla beraber az olmaktadır. Yatışınız süresince ve taburcu olduğunuz dönemde ağrı kesici verilmesiyle bu sorun da ortadan kalkmaktadır.
 • İşe dönüş süresi 7-10 gün arasında değişmektedir. Ameliyat sonrasında 4-6 hafta arasında abdominoplasti için özel olarak kullanılan ve göğüs altından dizüstüne kadar uzanan korse kullanılmaktadır.
 • Yara izi çoğunlukla 3 ay civarında hafif kırmızı-pembe olarak görünmekte, 6 ay sonrasında solarak azalmaktadır. Yara izinde his kaybı görülmekle beraber bu durum geçicidir ve çoğunlukla 6 ay sonrasında azalarak geçmektedir.