Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Obezite Cerrahisi Sonrası

Obezite cerrahisi son 10 yılda giderek artan sıklıkta yapılmaya başlandı, özellikle tüp mide ameliyatının sonuçlarının net olması itibarı ile çoğu kliniğin hasta sayısı binleri geçmiş durumda. Ameliyat sonrası dönemde hızlı ve kalıcı kilo kaybı olması nedeniyle elbise altında görünmese de ciddi anlamda rahatsızlık yaratan cilt fazlalıkları problem olmakta. Cilt fazlalıklarının alınması özellikle geçmişte sık yapılan karın germe, meme küçültme-dikleştirme gibi operasyonların yanında kol-bacak germe gibi operasyonları da gerektiriyor.

Operasyonların Zamanlaması

Özellikle obezite cerrahisi sonrasında bu problemlerle karşılaşan hastalarımızın operasyonlarını çoğu zaman iki basamakta yapıyoruz. Operasyonların tek basamakta yapılmamasının en büyük nedeni operasyon riskinin artmasının yanı sıra özellikle kol-bacak germe operasyonları sonrasında 4-6 hafta boyunca kullandırdığımız korseler. Yine bu nedenle bu operasyonları sıcak yaz aylarından ziyade serin dönemlerde öneriyoruz. Beden kitle indeksinin 40’lardan 20’li rakamlara inmesi nedeniyle yine lokal olarak (örneğin yüzde) gelişen yağ doku kaybı olan bölgeler için de aynı operasyonda yağ enjeksiyonu da mümkün.
Obezite cerrahisi sonrasında estetik operasyonların zamanlaması ise hastadan hastaya değişmekte, kilo kaybının durduğu ve kilo alımının olmadığı zamanın kritik olduğunu belirtmemiz lazım. Özellikle tüp mide ameliyatı olan kişilerde ilk 1 yılda oluşan kilo kaybı çoğunlukla kalıcı olsa da beslenme alışkanlığını henüz oturtamamış hastalarda tekrar kilo alınan bir dönem olabiliyor ve bu nedenle diyetisyen kontrolü uzayabiliyor. Estetik ameliyatları bu nedenle beslenme alışkanlığı oturmuş hastalarda yapmak daha uygun. Operasyonla ilgili görüşme için +90 530 0875933 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.